Świadczenia rehabilitacyjne 2024 od ZUS - Zasady, podstawy wymiaru
- 4 lipca 2024
Osoby, które wyczerpały już możliwość korzystania z zasiłku chorobowego, jednak ich stan zdrowia nadal nie pozwala na powrót do pracy, mogą ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, o ile dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności i umożliwią im powrót do pracy w późniejszym czasie. Aby uzyskać świadczenie rehabilitacyjne, należy zgłosić się do odpowiedniego oddziału ZUS, gdzie można złożyć wymagane dokumenty. Wniosek można złożyć również za pośrednictwem PUE ZUS. Przeczytaj artykuł i dowiedz się czym, jest świadczenie rehabilitacyjne, kiedy jest ono wypłacane, kto może je uzyskać oraz jak poprawnie złożyć wniosek o wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego.
Spis treści:
- Czym jest świadczenie rehabilitacyjne?
- Kiedy wypłacane jest świadczenie rehabilitacyjne?
- Komu świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje?
- Jak poprawnie złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?
- Jaka jest wysokość świadczeń rehabilitacyjnych i od czego zależy?
Czym są świadczenia rehabilitacyjne?
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom ubezpieczonym po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, których stan zdrowia nadal uniemożliwia im powrót do pracy. Osoby niezdolne do pracy na skutek choroby lub wypadku (które poprzez dalsze leczenie i rehabilitację będą mogły wrócić do pracy) mogą otrzymać świadczenie rehabilitacyjne.
Komu przysługują świadczenia rehabilitacyjne?
Świadczenie to przysługuje osobie niezdolnej do pracy, która poprzez leczenie i rehabilitację ma szansę na powrót do pracy na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, jednak nie dłużej niż na okres 12 miesięcy.
ZUS na podstawie zebranych dokumentów i orzeczeń lekarskich podejmuje decyzję o odrzuceniu wniosku lub przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego.
Kto może otrzymać świadczenia rehabilitacyjne - warunek to ubezpieczenie społeczne
Świadczenie rehabilitacyjne to forma wsparcia finansowego dla osób, które z powodu choroby, ciąży lub przebytego wypadku są niezdolne do pracy.
Należy podkreślić, że świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa lub ubezpieczeniem wypadkowym.
Kiedy wypłacane są świadczenia rehabilitacyjne?
Należy wiedzieć, że wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego może dokonywać ZUS lub płatnik składek. Decyzja o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego zawiera informację o tym, kto został zobligowany do wypłaty świadczenia.
- Świadczenie wypłaca ZUS – Jeżeli w decyzji o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego została zawarta informacja o tym, że wypłaty dokonywać będzie ZUS, to wypłata pieniędzy będzie zgodna z terminem wypłaty, który został zawarty w dokumencie.
- Świadczenie wypłaca płatnik składek (np. pracodawca) – W tym przypadku wypłata świadczenia nastąpi przy najbliższej wypłacie wynagrodzeń. Należy podkreślić, że nie może nastąpić to później niż w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji, która poświadcza prawo do pobierania świadczenia.
Komu świadczenia rehabilitacyjne nie przysługują?
Należy jednak pamiętać, że świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje każdemu. Z tej formy wsparcia finansowego nie mogą skorzystać:
- osoby uprawnione do emerytury,
- osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy,
- osoby przebywające na zasiłku dla bezrobotnych,
- osoby przebywające na zasiłku przedemerytalnym,
- osoby korzystające z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
- osoby przebywające na urlopie wychowawczym,
- osoby przebywające na urlopie bezpłatnym,
- osoby, korzystające z urlopu dla poratowania zdrowia,
- osoby korzystającego z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- osoby korzystające z prawa do świadczenia przedemerytalnego.
Jak poprawnie złożyć wniosek o świadczenia rehabilitacyjne?
Wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego złożyć można w urzędzie oraz przez Internet.
Przypomnijmy, że o świadczenie rehabilitacyjne może ubiegać się osoba, która skorzystała z przysługującego jej zasiłku chorobowego, którego okres dobiega końca a stan zdrowia nadal, wskazuje na niezdolność do pracy i uniemożliwia powrót do pracy. Świadczenie to skierowane jest do osób, które potrzebują czasu na dalszą rehabilitację i leczenie, gdyż rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Jak złożyć wniosek do ZUS o świadczenia rehabilitacyjne?
Aby złożyć wniosek o przyznanie świadczenie rehabilitacyjnego, należy przygotować podstawowe dokumenty takie jak:
- dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
- wniosek o świadczenie rehabilitacyjne ZNp-7 (wypełnia osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne oraz płatnik składek),
- zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9 (wypełnia lekarz prowadzący leczenie),
- wywiad zawodowy z miejsca pracy OL-10 (wypełnia płatnik składek, dokument ten nie jest wymagany w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub, gdy w momencie składania wniosku osoba nie posiada już ubezpieczenia chorobowego),
- oświadczenie Z-10 (dokument ten jest wymagany w przypadku osób, które utraciły prawo do ubezpieczenia chorobowego. Dokumentu tego nie składają osoby, u których sytuacja nie zmieniła się od momentu otrzymania zasiłku chorobowego),
- zaświadczenie płatnika składek Z-3, Z-3b lub Z-3a (zaświadczenie to nie jest potrzebne, w przypadku, gdy ZUS już wcześniej wypłacał wcześniej zasiłek chorobowy i od tego momentu nic się nie zmieniło).
Posiadając już wszystkie niezbędne dokumenty, należy wypełnić wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, a następnie złożyć go w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania. Dokumenty można złożyć osobiście, za pośrednictwem pełnomocnika lub wysłać je pocztą. Po otrzymaniu wniosku ZUS ustali termin badania lekarza orzecznika ZUS.
Pamiętaj, aby dokumenty o świadczenie rehabilitacyjne złożyć na co najmniej 6 tygodni przed końcem zasiłku chorobowego. Okres pobierania zasiłku chorobowego wynosi 182 dni lub 270 w przypadku gruźlicy albo niezdolności do pracy w okresie ciąży. Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne możesz złożyć najpóźniej do 18 miesięcy po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego.
Decyzja o przyznaniu (bądź nie) świadczenia rehabilitacyjnego zostanie wydana w ciągu 60 dni kalendarzowych od złożenia dokumentów.
Jak złożyć wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego przez Internet?
Po przygotowaniu wyżej opisanych dokumentów wejdź na Platformę Usług Elektronicznych ZUS, a następnie, zaloguj się na swój profil PUE ZUS. Z katalogu usług wybierz tą o nazwie “Złożenie dokumentu ZNp.-7”. Osoby, które nie posiadają już ubezpieczenia chorobowego dodatkowo, powinny wybrać usługę o nazwie “Złożenie dokumentu Z-10”.
Następnie wypełnij wniosek i prześlij go do ZUS. Wniosek ten możesz podpisać:
- podpisem kwalifikowany,
- podpisem zaufanym,
- podpisem osobistym.
Sprawdź zakładkę “Co musisz przygotować” zbierz niezbędne dokumenty, a następnie złóż je osobiście w oddziale ZUS zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania. Pamiętaj, że badanie lekarskie lekarz orzecznik ZUS wykona stacjonarnie.
Jaka jest wysokość świadczeń rehabilitacyjnych i od czego zależy?
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi:
- 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – za okres trzech pierwszych miesięcy (90 dni),
- 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – za pozostały okres świadczenia,
- 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego – w przypadku kobiet w ciąży oraz w przypadku niezdolności spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wylicza ZUS lub płatnik składek. Należy pamiętać, że podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego jest przyjęta podstawa wymiaru zasiłku chorobowego po waloryzacji.