Dołącz do naszego newslettera!
Otrzymasz od nas nagranie webinaru z wybranej tematyki oraz będziesz na bieżąco z harmonogramem szkoleń oraz bezpłatnych wydarzeń online!
Najbliższy termin
Cena szkolenia: 399 zł / os. + VAT
W tej chwili nie realizujemy szkolenia z tej tematyki. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem daj nam znać a my skontaktujemy się z Tobą kiedy szkolenie znajdzie się w naszej ofercie!
Szkolenie online prowadzone na żywo
Cena szkolenia:
399 zł / os. + VAT
Szkolenie opłacone w 70% lub w całości ze środków publicznych jest zwolnione z podatku VAT.
Prowadzący
Absolwentka Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie oraz studiów podyplomowych w zakresie: rachunkowości, prawa Unii Europejskiej i prawa pracy; autorka publikacji z dziedziny finansów publicznych, rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej, szkoleniowiec, redaktor naczelna dwutygodnika "Rachunkowość Budżetowa".
1. Organizacja stołówki według nowych zasad obowiązujących od 1 września 2022 r. wprowadzonych na mocy art. 106a ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
2. Nowe obowiązki nałożone na dyrektora szkoły związane z organizacją stołówki w szkole oraz wydania ciepłego posiłku dla każdego dziecka – jak wypełnić obowiązek zapewnienia miejsca do spożycia ciepłego posiłku.
3. Obowiązek wydawania gorącego posiłku w statucie szkoły – nowe zapisy, które powinny znaleźć się w dokumentacji szkoły.
4. Zasady odpłatność za posiłki pobierane od rodziców uczniów i dzieci uczęszczających do przedszkola, finansowanie posiłków przez ośrodki pomocy społecznej, sprzedaż posiłków osobo fizycznym.
5. W jaki sposób obliczyć „wsad do kotła” w świetle najnowszych stanowisk regionalnych izb obrachunkowych wydanych po wejściu w życie art. 106a ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
6. Jak obliczyć wysokość opłat za obiady pobieranych od nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, definicja „kosztów przygotowania posiłku” w świetle art. 106 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.
7. Catering – w jaki sposób przeprowadzić przetarg, jak rozliczać faktury z firmą cateringową, czy rodzice mogą wnosić opłaty bezpośrednio do firmy cateringowej
8. Czy posiłek sprzedawany dla nauczyciela lub pracownika niepedagogicznego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jest od niego zwolniony czy powinien być opodatkowany stawką 8% lub 23% – interpretacja ogólna Ministra Finansów z 10 czerwca 2020 r. nr PT1.8101.3.2019
9. Uchwała w sprawie wydzielonego rachunku dochodów – jakie zapisy stosować aby można było dokonywać zakupów do stołówki szkolnej oraz gromadzić dochody z tytułu wpłat wnoszonych przez rodziców uczniów, praktyczne aspekty wypełniania sprawozdania Rb-34S.
10. Sposób prowadzenia ewidencji opłat za posiłki przygotowywane w stołówce szkolnej – opłaty stanowiące dochód jednostki budżetowej, opłaty gromadzone na wydzielonym rachunku dochodów, ewidencja księgowa opłat za posiłki (konta: 201, 221, 700, 720), zastosowane odpowiednich podziałek klasyfikacji budżetowej.
11. Należności za posiłki sprawozdaniu budżetowym Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej oraz kwartalnym sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych.
12. Opłaty za godziny spędzone w przedszkolu – umowy z rodzicami, jak naliczać godziny spędzone w przedszkolu, co powinno zawierać oświadczenie składane przez rodzica
13. Kiedy należność za pobyt dziecka w przedszkolu lub posiłek staje się zaległością, jak ustalić prawidłowy termin płatności, kto ustala termin płatności należności w przedszkolu
14. Jak rozliczyć nadpłaty od rodziców – czy zwrot nadpłaty następuje tylko na wniosek rodzica czy przedszkole może samo dokonać zwrotu
15. Egzekwowanie należności za posiłki oraz pobyt dziecka w przedszkolu – formy egzekwowania należności, kto ma obowiązek egzekwowania należności, jakie obowiązki w zakresie egzekwowania należności ma dyrektor przedszkola i dyrektor szkoły
16. Naliczanie odsetek od zaległości – podstawa prawna naliczania odsetek za zaległości w opłatach za posiłki w szkole i przedszkolu.
17. Procedura windykacji należności w przedszkolu – najważniejsze zapisy w przedmiotowym dokumencie