Zmiany w klasyfikacji budżetowej 2024. Rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej 2024. Rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów.

W toku prac legislacyjnych znajduje się obecnie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków. Przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

Spis treści:

Klasyfikacja budżetowa 2024

Projekt rozporządzenia – z którym można zapoznać się na stronie internetowej www.rcl.gov.pl – obejmuje zmiany wynikające z konieczności dostosowania klasyfikacji budżetowej do zmian wynikających z przepisów:

  • ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 535),
  • ustawy z 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. poz. 1429, z późn. zm.),
  • ustawy z 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1450),

jak również zmiany o charakterze dostosowującym umożliwiające pozyskanie dodatkowych informacji, ujednolicenie sposobu klasyfikowania środków publicznych lub też doprecyzowujące zasady ich klasyfikowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zmiany dotyczące klasyfikacji budżetowej

W projekcie zaproponowano zmianę objaśnień do rozdziału „75867 Krajowy Plan Odbudowy” w celu umożliwienia klasyfikowania w nim również dochodów jednostek samorządu terytorialnego otrzymanych z Polskiego Funduszu Rozwoju S. A. przeznaczonych na finansowanie inwestycji i przedsięwzięć realizowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5d ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jak również zmianę dotyczącą czwartej cyfry 7 w załącznikach 3 i 4 do rozporządzenia, tak by mogła ona służyć do klasyfikacji środków z PFR S. A. w jednostkach samorządu terytorialnego – zarówno po stronie dochodowej, jak również i wydatkowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

klasyfikacja budżetowa 2024

Ponadto proponuje się utworzenie nowych rozdziałów: 80108 „Szkoły podstawowe dla dorosłych”, 80118 „Branżowe szkoły II stopnia”, 80122 „Licea ogólnokształcące dla dorosłych”, co pozwoli na precyzyjną ewidencję i analizę wydatków ponoszonych przez jednostki samorządu terytorialnego na kształcenie dorosłych w różnych formach oraz na kształcenie zawodowe w szkołach branżowych I i II stopnia.

W zakresie załącznika nr 4, a więc paragrafów wydatków proponuje się m.in. podział § 637 obejmującego wydatki poniesione ze środków z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na realizację zadań inwestycyjnych w celu rozróżnienia środków wydatkowanych przez jednostki oraz tych przekazywanych do innych jednostek: z sektora finansów publicznych i spoza niego (zmiana nazwy § 637 oraz dodanie § 673 i 674).

Proponuję się również dokonanie podziału wydatków na zadania inwestycyjne realizowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (zmiana nazwy § 610 i dodanie § 675 oraz 676).

Zmiany mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, jednak  – z pewnymi wyjątkami – jednostki samorządu terytorialnego będą miały obowiązek dostosowania swoich uchwał budżetowych na rok 2024 do nowych zapisów w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie przedmiotowych zmian.