

Awans zawodowy nauczyciela

Dodany: 27 stycznia 2023
Rok 2022 przyniósł szereg znaczących zmian, a jedną z najbardziej istotnych jest rewolucja w systemie awansu zawodowego nauczycieli. W sezonie szkolnym 2022/2023 wprowadzono nowelizację, która nadal budzi wiele kontrowersji i wyzwań. W niniejszym artykule szczegółowo omówimy nowy model awansu zawodowego dla nauczycieli, dostarczając kompleksowej analizy zmian od A do Z.
- „Stary” i „nowy” awans zawodowy nauczyciela
- Przygotowanie do zawodu nauczyciela
- Warunki nadania nauczycielowi mianowanemu stopnia nauczyciela dyplomowanego
- Ważne przepisy przejściowe

„Stary” i „nowy” awans zawodowy nauczyciela
Proces awansu zawodowego nauczyciela, ściśle określony przez Kartę Nauczyciela oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 1 marca 2013 r. dotyczące uzyskiwania stopni awansu przez nauczycieli, został wprowadzony w 2000 roku i do niedawna nie ulegał żadnym zmianom. „Stary” model awansu zawodowego obejmował cztery stopnie:- 1. Nauczyciel stażysta,
- 2. Nauczyciel kontraktowy,
- 3. Nauczyciel mianowany,
- 4. Nauczyciel dyplomowany.
Przygotowanie do zawodu nauczyciela
Po wprowadzeniu zmian w 2022 roku, osoba rozpoczynająca pracę w szkole jako nauczyciel staje się nauczycielem początkującym. Aby uzyskać stopień nauczyciela mianowanego, taka osoba musi przejść proces przygotowania zgodnie z nowymi zasadami. Proces ten trwa standardowo 3 lata i 9 miesięcy, ale istnieje możliwość skrócenia go do 2 lat i 9 miesięcy, o ile spełnione są warunki opisane w artykule 9ca ustęp 2 Karty Nauczyciela. Warunki nadania stopnia nauczyciela mianowanego określa szczegółowo artykuł 9b ust 1 Karty Nauczyciela i obejmują:- Spełnienie wymagań kwalifikacyjnych do zajmowania stanowiska nauczyciela;
- Ukończenie przygotowania do zawodu nauczyciela lub dodatkowego przygotowania do tego zawodu;
- Posiadanie co najmniej dobrej oceny pracy;
- Uzyskanie pozytywnej opinii komisji po przeprowadzeniu zajęć;
- Zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną;

Warunki nadania nauczycielowi mianowanemu stopnia nauczyciela dyplomowanego
Nowa regulacja Karty Nauczyciela wprowadziła wytyczne dotyczące starania się o status nauczyciela dyplomowanego, które obejmują:- Spełnienie wymagań kwalifikacyjnych do zajmowania stanowiska nauczyciela;
- Przepracowanie wymaganej liczby lat w szkole;
- Posiadanie co najmniej oceny bardzo dobrej w pracy;
- Zdobycie akceptacji ze strony komisji kwalifikacyjnej.
Ważne przepisy przejściowe
Nowelizacja z dnia 5 sierpnia 2022 r. dotycząca zmiany ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw wprowadziła szereg istotnych regulacji przejściowych, umożliwiających nauczycielom "ukończenie" ścieżki awansu na podstawie obowiązujących dotychczas przepisów. W ramach przepisów przejściowych uwzględniono sytuację nauczycieli, którzy posiadają stopień nauczyciela kontraktowego lub właśnie rozpoczęli staż. Jeśli nauczyciel do 31 sierpnia 2022 r. zdobędzie stopień nauczyciela kontraktowego, ale przed 1 września 2021 r. nie rozpoczął stażu na stopień nauczyciela mianowanego, wymiar tego stażu zostanie skrócony o rok. Podobne zasady obowiązują nauczycieli mianowanych, którzy do momentu wejścia w życie nowych przepisów nie zdobyli stopnia nauczyciela dyplomowanego - do 2027 r. mogą to uczynić na dotychczasowych zasadach. Wymagany okres pracy w szkole zostaje skrócony o dwa lata, jeżeli:- Ukończyli staż na stopień nauczyciela mianowanego zgodnie z poprzednimi przepisami.
- Uzyskali stopień nauczyciela mianowanego przed 1 września 2022 r.
- Otrzymali stopień nauczyciela mianowanego, będąc urlopowanymi ze względu na pełnienie funkcji w związkach zawodowych, po upływie 5 lat od nadania im stopnia nauczyciela kontraktowego.
- Kontynuuje staż na stopień nauczyciela dyplomowanego zgodnie z przepisami, które obowiązywały przed 1 września 2022 r.
- W momencie ukończenia stażu, nauczyciel zobligowany jest do opracowania sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego. Po jego otrzymaniu, dyrektor szkoły zobligowany jest do dokonania oceny dorobku zawodowego nauczyciela.
