

Zmiany w medycynie pracy w 2025 - nowe obowiązki dla pracodawców w zakresie obowiązkowych badań

Badania medycyny pracy miały zostać rozszerzone od 01 stycznia 2025 roku, zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia, wprowadzono zmiany w zakresie badań medycyny pracy.
- Co się zmienia od 1 stycznia 2025? Zmiany w medycynie pracy?
- Kiedy wejdą w życie nowe badania medycyny pracy?
- Dodatkowe badania medycyny pracy - czy cytologia będzie obowiązkowym badaniem w medycynie pracy?
- Czy profilaktyczne badania pracy dla pracowników są obowiązkowe?
- Ile lat są ważne badania medycyny pracy?
- Czy badania lekarskie są ważne u innego pracodawcy?
Co się zmienia od 1 stycznia 2025? Zmiany w medycynie pracy?
Nowe obowiązkowe badania obejmują:
- Lipidogram – pozwala ocenić poziom cholesterolu i innych tłuszczów we krwi, co jest ważne w diagnostyce chorób sercowo-naczyniowych.
- Pomiar glukozy we krwi – w celu wykrywania ryzyka cukrzycy lub jej obecności. Pomiar kreatyniny we krwi – używany do oceny funkcji nerek.
- Obliczanie wskaźnika BMI – wskaźnik masy ciała, który pomaga określić, czy dana osoba ma nadwagę, prawidłową wagę, czy niedowagę.
Te zmiany mają na celu poprawę profilaktyki zdrowotnej w zakresie chorób układu krążenia, cukrzycy oraz problemów związanych z nadwagą. Przebieg badań ma na celu wykrycie wczesnych objawów problemów zdrowotnych, zanim staną się one poważnym zagrożeniem.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Kliknij grafikę poniżej i poznaj program szkolenia: ABC kadrowca - od zatrudnienia do zwolnienia pracownika
Kiedy wejdą w życie nowe badania medycyny pracy?
Badania miały wejść w życie od 01 stycznia 2025 r., ale warto zaznaczyć, że wdrożenie nowości może potrwać do 2 miesięcy.
Dodatkowe badania medycyny pracy - czy cytologia będzie obowiązkowym badaniem w medycynie pracy?
Badania dodatkowe jakie będzie obejmowała medycyna pracy to np. mammografia, cytologia i PSA - ma to być bezpłatna profilaktyka, o ile przychodnia medycyny pracy przystąpi do programu.
Czy profilaktyczne badania dla pracowników są obowiązkowe?
Raz w roku powinno się wykonać podstawowe badania profilaktyczne, które pomogą monitorować ogólny stan zdrowia. Nie jest to jednak obowiązkowe. Należą do nich: morfologia krwi, poziom glukozy, lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy), badania funkcji wątroby (ALT, AST) i nerek (kreatynina, mocznik), badanie ogólne moczu.
Ile lat są ważne badania medycyny pracy?
Badania medycyny pracy (obowiązkowe):
- Wstępne - ważne do momentu przeprowadzenia następnych badań, tzw. okresowych. O ważności wstępnych badań decyduje lekarz medycyny pracy na podstawie wytycznych ustawowych oraz oceny predyspozycji pracownika. Badania wstępne są z reguły ważne od 1 roku do 5 lat.
- Okresowe - w zależności od charakteru pracy i warunków jej wykonywania, ale także od stanu zdrowia pracownika, ważne zazwyczaj od 2 do 4 lat.
- Kontrolne - po każdej nieobecności pracownika trwającej ponad 30 dni z przyczyn zdrowotnych, wymagane jest przeprowadzenie orzeczenia kontrolnego. Orzeczenie zachowuje ważność do daty badań okresowych.
Czy badania lekarskie są ważne u innego pracodawcy?
Zgodnie z przepisami zawartymi w art. 229 § 1-12 Kodeksu pracy, pracodawca może przyjąć pracownika na dane stanowisko w ciągu 30 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, pod warunkiem że posiada on aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Warunkiem jest również, aby nowy pracodawca potwierdził, że warunki pracy, na które zatrudnia pracownika, odpowiadają tym opisanym w skierowaniu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Kliknij grafikę poniżej i poznaj program szkolenia: Kompendium wiedzy kadrowego – bieżące kwestie i kluczowe zagadnienia prawa pracy w 2025 r.
Zmiany w medycynie pracy - podsumowanie
Rozszerzenie zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami o nowe elementy, takie jak pomiar poziomu cukru, kreatyniny czy określenie wskaźnika BMI, pozwala na skuteczniejszą ocenę ryzyka chorób cywilizacyjnych.
Każdy pracownik skierowany na wstępne czy kontrolne badania lekarskie zostanie dokładniej przebadany, co pozytywnie wpłynie na jakość orzeczeń lekarskich.