Specustawa powodziowa podpisana przez Prezydenta
- 7 października 2024
Specustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, wchodzi w życie w sobotę 5 października 2024 r. Nowelizacja zakłada kilka kluczowych zmian dla pracowników i pracodawców.
Spis treści:
- Dodatkowe dni na usuwanie skutków powodzi
- Urlop na żądanie - 8 dni
- Urlop na godziny
- Obniżenie wymiaru czasu pracy
- Zakaz pracy w nadgodzinach i oddelegowania w inne miejsca pracy
- Zawieszenie wykonywania badań okresowych
- Co w przypadku braku dostępu do lekarza medycyny pracy?
- Zmiany w szkoleniach BHP
- Zawieszenie biegu terminów odwołań do sądu pracy w sprawach rozwiązania stosunku pracy
- Podsumowanie - specustawa do pobrania
Dodatkowe dni na usuwanie skutków powodzi
Pracownikowi będzie przysługiwało zwolnienie od pracy do 20 dni w celu usuwania skutków powodzi w odniesieniu bezpośrednio do swojego mienia lub mienia osoby spokrewnionej, lub niespokrewnionej pozostającej z nim w faktycznym związku, wspólnie zamieszkującej i gospodarującej. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
Pracodawca będzie mógł ubiegać się o zwrot kosztów wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne za czas tego zwolnienia od pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Urlop na żądanie - 8 dni
Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia urlopu na żądanie pracownika zamieszkującego na terenie obszaru powodziowego. Pracownik wskazuje wybrany termin i zgłasza nieobecność. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Urlop na żądanie zostaje wydłużony o kolejne 4 dni. Pamiętajmy, że w roku kalendarzowym przysługują nam tylko 4 dni urlopu na żądanie.
Urlop na godziny
Pracownikowi zamieszkującemu na terenie obszaru powodziowego można udzielić urlopu wypoczynkowego w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy. Urlop taki można udzielać w wymiarze 5 dni, które możemy rozłożyć na godziny.
Obniżenie wymiaru czasu pracy
Pracownik może złożyć pracodawcy wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Pracodawca jest obowiązany do uwzględnienia wniosku pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 2 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika.
Zakaz pracy w nadgodzinach i oddelegowania w inne miejsca pracy
Pracownika nie można bez jego zgody wyrażonej w postaci papierowej lub elektronicznej:
- zatrudniać w godzinach nadliczbowych;
- delegować poza stałe miejsce pracy.
Warto zaznaczyć, że zgoda nie jest potrzebna w kilku przypadkach:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu
ochrony życia lub zdrowia ludzkiego
- ochrony mienia lub środowiska
- usunięcia awarii
Zawieszenie wykonywania badań okresowych
Pracownikom zamieszkałym na terenie obszaru powodziowego zawiesza się wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów dot. badań okresowych. Po zakończeniu okresu wskazanego w przepisach pracodawca i pracownik są obowiązani do niezwłocznego podjęcia wykonywania zawieszonych obowiązków i wykonania ich w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia tego okresu.
Co w przypadku braku dostępu do lekarza medycyny pracy?
W przypadku braku dostępu do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego badanie takie może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie inny lekarz. Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza traci moc po upływie 30 dni od dnia zakończenia okresu wskazanego w przepisach.
Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza włącza się do akt osobowych pracownika.
Zmiany w szkoleniach BHP
Szkolenia dla pracowników dotkniętych powodzią, mogą być udzielane w formie wyłącznie elektronicznej z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego:
- pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym;
- pracownika zatrudnianego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych;
- pracownika przenoszonego na stanowisko, o którym mowa w pkt 1 i 2
- ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką
Zawieszenie biegu terminów odwołań do sądu pracy w sprawach rozwiązania stosunku pracy
Terminy nie rozpoczynają się, a rozpoczęte ulegają zawieszeniu na ten okres i rozpoczynają swój bieg od daty wskazanej w przepisach wydanych na podstawie Ustawy.
Podsumowanie - Specustawa powodziowa do pobrania
Jeśli chcesz lepiej poznać specustawę, to znajdziesz ją tutaj: Specustawa powodziowa