Cena szkolenia:

399 zł / os. + VAT

  • Gorący temat
  • Nowość

Dotacje dla publicznych i niepublicznych placówek prowadzonych przez inne organy niż JST- wykluczenia w wydatkach bieżących (m.in. nagrody, wydatki na dzieci z Ukrainy)

W tej chwili nie realizujemy szkolenia z tej tematyki. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem daj nam znać a my skontaktujemy się z Tobą kiedy szkolenie znajdzie się w naszej ofercie!

    Ikona prezentacja Szkolenie online prowadzone na żywo

    Cena szkolenia:

    399 zł / os. + VAT

    Szkolenie opłacone w 70% lub w całości ze środków publicznych jest zwolnione z podatku VAT.

    Prowadzący

    Wioletta Akier

    Wioletta Akier

    Od blisko 30 lat pracownik Urzędu Miasta Kołobrzeg, a od 15 lat pracownik Referatu Oświaty – główny specjalista ds. ekonomiczno-finansowych, od 1 września 2019 – Kierownik Referatu Oświaty. Współpracuje w zakresie organizacji oraz prowadzenia szkoleń i kursów o tematyce wdrażania nowych rozwiązań prawnych w oświacie oraz prawa oświatowego w praktyce. Specjalista w zakresie systemu zarządzania […]

    Program szkolenia

    1. Zmiany w ustalaniu wysokości dotacji i aktualizacji– wykluczenie art. 43 ust. 5 ustawy! – Wykluczenia w wydatkach bieżących (m. in. nagrody , wydatki na dzieci z Ukrainy)

    2. Wniosek o udzielenie dotacji (wprowadzenie danych do SIO) – konsekwencje jego niezłożenia

    3. Prawidłowość naliczenia podstawy służącej wyliczeniu dotacji  – podstawowa kwota dotacji.

    4. Obliczanie wysokości dotacji na 2024 r. – przykłady praktyczne. Definicja pojęcia wydatków bieżących, rodzaje wydatków przyjmowanych do obliczenia podstawy udzielenia dotacji – czy uwzględniać wydatki na odpis na fundusz świadczeń socjalnych nauczycieli emerytów i rencistów, świetlice szkolne, wydatki na wydziały edukacyjne w urzędzie JST, dowożenie uczniów do szkół

    5. Subwencja a jej wpływ na wysokość dotacji dla niepełnosprawnych dzieci. Analiza metryczki oświatowej (wskaźnik Di i jego wpływ na wysokość subwencji).

    6. Obliczanie wysokości kwot przewidzianych w części oświatowej subwencji ogólnej dla JST – proponowany sposób obliczenia – przykłady praktyczne.

    7. Subwencja oświatowa na dzieci w wieku 6 lat i wyżej, objętych wychowaniem przedszkolnym – czy i kiedy ma to wpływ na sposób naliczania dotacji oświatowych lub ich wysokość?

    8. Dotacja dla dzieci w przedszkolu a wczesne wspomaganie rozwoju.

    9. Pojęcie statystycznej liczby uczniów samorządowych – służącej do wyliczenia dotacji na jednego ucznia.

    10. Jak ustalać rzeczywistą liczbę uczniów dotowanych? – dzień miesiąca czy cały miesiąc? Czy na ucznia, który został zapisany w trakcie miesiąca (np. 20 dnia danego miesiąca) przysługuje dotacja w pełnej wysokości czy proporcjonalnie do ilości dni?

    11. Wpływ przepisów dotyczących aktualizacji dotacji i ograniczeń wzrostu lub spadku dotacji na rozliczenia między gminami.

    12. Pojęcie wskaźnika „zwiększającego”.

    13. Sposób dokonywania wyrównania lub potrącania dotacji po aktualizacji.

    14. ZMIANY W USTALANIU WYSOKOŚCI DOTACJI – wykluczenie art. 43 ust. 5 ustawy!

    15. Przeznaczenie dotacji:

    • sposób i termin ich wykorzystania,
    • rodzaje zadań dotowanych szkół, przedszkoli i placówek, na które może być przeznaczana dotacja,
    • finansowanie zadań organu prowadzącego,
    • zasady ustalania wysokości i dokumentowanie pobrania wynagrodzenia osoby prowadzącej jednostkę oświatową, będącej jej dyrektorem,
    • ograniczenia wysokości wynagrodzeń,

    16. Obowiązek wyodrębnienia przez JST wydatków na realizację zadań wymagających specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży – przykładowe wyliczenia.

    17. Obowiązek rozliczenia przez podmioty dotowane dotacji na realizację specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży. Obowiązek zwrotu dotacji otrzymanej na uczniów z orzeczeniami niewykorzystanej do końca roku.

    18. Wykazywanie wydatków na kształcenie specjalne – podejście praktyczne.

    19. Wzory zawarte w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych – przykłady rozwiązania (warsztaty).

    20. Metody wykazywania wydatków na kształcenie specjalne przez szkoły samorządowe.

    21. Co można sfinansować w ramach środków na kształcenie specjalne, (pomoce dydaktyczne, koszty wspólne, wynagrodzenia nauczycieli specjalistów, wykazywanie wynagrodzeń innych nauczycieli i obsługi/administracji, wydatki bieżące.

    22. Zapisy orzeczenia o kształceniu specjalnym a wydatki ponoszone na kształcenie specjalne przez przedszkole/szkołę.

    23. Rejestracja wydatków – dedykowane rozdziały klasyfikacji budżetowej.

    24. Podział kwoty na kształcenie specjalne – mała metryczka.

    25. Wykazanie wydatków na kształcenie specjalne w samorządzie w przypadku kontroli RIO.

    26. Subwencja na kształcenie specjalne jako punkt odniesienia do ponoszonych wydatków. Weryfikacja danych przekazanych przez MEN.

    27. Zmiana liczby uczniów w ciągu roku – skąd środki na sfinansowanie kształcenia specjalnego tych uczniów? Zmiana liczby uczniów w ciągu roku – czy można dokonywać przesunięcia środków zaplanowanych na kształcenie specjalne, gdy zmienia się liczba uczniów.

    28. Środki na kształcenie specjalne ponoszone w placówkach samorządowych a dotacje udzielane przez samorząd dla placówek niepublicznych.

    29. Podsumowanie i dyskusja. Odpowiedzi na pytania.

    Co o naszych szkoleniach mówią inni

    Ikona cytat

    "Szkolenie było bardzo pouczające. Zdobytą wiedzę mogłem od razu zastosować w pracy. Szczególnie cenne były informacje na temat zabezpieczania danych w procesie e-doręczeń. Polecam każdemu, kto chce być na bieżąco z obowiązującymi przepisami!"

    Jan Kowalski, Specjalista ds. Compliance.
    Ikona cytat

    "Bardzo dobrze przygotowane szkolenie z jasno przekazanymi, praktycznymi informacjami. Trener wykazał się głęboką wiedzą i umiejętnością jej przekazywania. Zajęcia interaktywne i studia przypadków pomogły mi lepiej zrozumieć temat."

    Ewa Nowak, Kierownik Działu IT.
    Ikona cytat

    "Jestem pod wrażeniem, jak kompleksowo szkolenie objęło temat e-doręczeń. Wszystkie materiały były aktualne i bardzo dobrze opracowane. Cieszę się, że wzięłam udział, bo czuję się teraz dużo pewniej w zarządzaniu e-doręczeniami w mojej firmie."

    Marta Zielińska, Menadżer ds. operacyjnych.

    Następne kroki

    Ikona zgłoszenie

    Wyślij zgłoszenie

    Ikona strzałka w prawo
    Ikona rejestracja

    W ciągu 24h otrzymasz potwierdzenie zapisania na szkolenie

    Ikona strzałka w prawo
    Ikona adres url

    Dzień przed szkoleniem otrzymasz link do platformy

    Ikona strzałka w prawo
    Ikona certyfikat

    W dniu szkolenia otrzymasz materiały, certyfikat i fakturę