Polski Ład - wyliczanie wynagrodzeń w 2022 roku - pytania i odpowiedzi

Polski Ład - wyliczanie wynagrodzeń w 2022 roku - pytania i odpowiedzi

Cykl spotkań - Porozmawiajmy o... Polskim Ładzie część 2

W związku z dużym zainteresowaniem naszym cyklem spotkań – porozmawiajmy o Polski Ładzie ponownie udostępniliśmy dla Was pytania i odpowiedzi, które pojawiły się na drugim spotkaniu dotyczącym wyliczania wynagrodzeń w 2022 roku. Jesteśmy dumni, że dzięki Waszym zaangażowaniu możemy dalej tak prężnie rozwijać nasz cykl spotkań na facebooku. Jeśli jesteście zainteresowani pytaniami zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu. 🙂

Wyliczanie wynagrodzeń w 2022 roku - w pytaniach i odpowiedziach

1.Jakie najważniejsze zmiany wprowadza w wynagrodzeniach Polski Ład?

Główną zmianą, jaką wprowadza Polski Ład jest zmiana wyliczania wynagrodzeń. W przypadku wynagrodzeń minimalnych, czyli wynagrodzeń do 3 200 zł. Polski Ład powodował, że pracownicy nie będą płacić podatku. Zmienia się również kilka wskaźników, których używamy do naliczania wynagrodzeń. Zwiększono kwotę wolną od podatku do 30 000 zł, podniesiono próg podatkowy do 120 000 zł i wprowadzono ulgę dla klasy średniej.

2.Odnosząc się do braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej na ubezpieczenie zdrowotne, czy to oznacza, że wszyscy pracownicy będą zarabiać mniej czy jednak równoważy to ulga dla klasy średniej i w jakich przypadkach?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Osoby, które otrzymują niskie wynagrodzenie zyskają i jest to grupa, która skorzysta na przepisach Polskiego Ładu. Przez zmianę w ustawie o wysokości kwoty wolnej od podatku i podniesienie kwoty zmniejszającej podatek z 43,76 zł na 425 zł spowoduje że ci najmniej zarabiający zyskają najwięcej. Następnie wprowadzona jest ulga dla klasy średniej, która ma na celu zmniejszyć konsekwencje braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej. Jednak im większe mamy kwoty brutto, tym mniej będziemy zarabiać. Im pracownik więcej zarabia tym ta ulga dla klasy średniej proporcjonalnie się zmniejsza.

3. Czy przekroczony próg oznacza, że trzeba zwrócić ulgę dla klasy średniej za wszystkie miesiące, w których ulga dla klasy średniej była naliczana?

Jeżeli próg dla klasy średniej zostanie przekroczony to będziemy musieli oddać całą ulgę, która była naliczona. Możemy zwrócić ulgę nie tylko w przypadku, gdy przekroczymy próg, ale również wtedy, kiedy nie osiągniemy progu dolnego, czyli 68 000 zł.

4. Czy w drugim progu podatkowym liczymy ulgę dla klasy średniej?

Nie można odpowiedzieć wprost na to pytanie, dlatego że w rozliczeniu miesięcznym patrzymy na to, jakie jest nasze wynagrodzenie w skali danego miesiąca nie zwracając uwagi na próg podatkowy. Może się okazać, że przekroczymy próg podatkowy a wysokość wynagrodzenia będzie taka, że ulga dla klasy średniej będzie występowała. Rozliczając w trakcie roku nie patrzymy na progi podatkowe tylko na wynagrodzenie z konkretnego miesiąca.

5. Czy dywidendy wynagrodzenia zarządu, które są wypłacane w tym samym miesiącu co wynagrodzenia za pracę też wliczamy do ulgi?

Dywidenda nie jest wynagrodzeniem ze stosunku pracy, czyli nie wliczamy jej do ulgi.

6. Czy pracownik, który ma jednocześnie dwie umowy u jednego pracodawcy i każda umowa jest wynagrodzeniem zasadniczym po 3000 zł brutto powinien stosować ulgę dla klasy średniej?

W ujęciu miesięcznym nie, bo każdy pracodawca odrębnie sprawdza ile to wynagrodzenie wynosi. Jeżeli mamy wynagrodzenie u jednego pracodawcy, tak samo może być umowa zlecenie i umowa o pracę u tego samego pracodawcy to w kwestii ubezpieczenia społecznego dochody się łączą, ale w kwestii podatkowej, każdą umowę traktujemy odrębnie. Przykładowo, jeśli z jednej umowy pracownik ma 4000 zł i z drugiej umowy ma 4000 zł to żadna umowa nie łapie się na ulgę dla klasy średniej i pracodawca jej nie rozlicza, natomiast w rozliczeniu rocznym przychód wynosi 8000 zł, ponieważ dochody się łączą i takiemu pracownikowi ulga przysługuje.

7. Jeśli pracownik podpisze wniosek o nie naliczanie ulgi dla klasy średniej przed wynagrodzeniem to czy będzie to ujęte przy najbliższym wynagrodzeniu czy dopiero od kolejnego wynagrodzenia?

Najpóźniej od następnego miesiąca.

8. Jeśli pracownik będzie korzystał z ulgi rodzina 4+ to czy nie będzie miał potrącanej zaliczki na podatek?

Tak, ponieważ powoduje to, że zwalnia się z podatku i mamy próg 85 524 zł. Zgodnie z obowiązującym w tej chwili brzmieniem ustawy przepis mówi, że jeżeli zaliczka na podatek jest niższa niż składka na ubezpieczenie zdrowotne to składkę obniżamy do wysokości zaliczki na podatek.

9. Czy wieloetatowiec musi mieć z każdej umowy koszty uzyskania przychodu, czy musi mieć tylko w jednej umowie?

W roku 2021 z każdej, ale już w roku 2022 może złożyć oświadczenie, że nie chce żeby były pobrane koszty uzyskania przychodu i może zrezygnować tylko wtedy, kiedy jego koszty wynoszą 250 zł.

10. W roku 2021 z każdej, ale już w roku 2022 może złożyć oświadczenie, że nie chce żeby były pobrane koszty uzyskania przychodu i może zrezygnować tylko wtedy, kiedy jego koszty wynoszą 250 zł.

Z ulgi prorodzinnej nie, ponieważ jest taki zapis, że możemy zawnioskować o ulgę i robi się to w rozliczeniu PIT 37 bądź 36 w zależności od tego, na którym formularzu się rozliczamy. Możemy zawnioskować o zastosowanie wyższej ulgi prorodzinnej, ale nie większej niż składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne i tam taka możliwość w rozliczeniu rocznym jest.

Wszystkie pytania do pobrania w formie PDF!

W celu zapoznania się z wszystkimi 28 pytaniami dotyczącymi ulgi wyliczania wynagrodzeń w 2022 roku, zachęcamy do skorzystania z naszego formularza kontaktowego zawartego poniżej, a mailowo prześlemy w formie PDF pytania wraz z wszystkimi odpowiedziami.

 

Danuta Kosikowska
Danuta Kosikowska

Trener

Specjalista kadr i płac. Wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce OO w Gdańsku na kursach Kadry i Płace. Opiekun Klubu Księgowo-Kadrowego. Od 2019 roku wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku z zakresu kadr i płac oraz rachunkowości.  Doświadczony trener współpracujący z firmami szkoleniowymi. Od 2009 Kierownik Działu Kadr i Płac w przedsiębiorstwie produkcyjnym.