Wakacje od ZUS (składek) dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta – nowe przepisy i wejście w życie

Wakacje od ZUS (składek) dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta – nowe przepisy i wejście w życie

1 listopada 2024 roku ma wejść w życie nowa ulga dla przedsiębiorców. Mowa tutaj o tzw. “wakacjach składkowych”, czyli możliwości zwolnienia płatnika składek z obligatoryjnych składek na ubezpieczenia społeczne na okres jednego miesiąca w roku. Przepisy te wejdą w życie za sprawą złożonego podpisu przez Prezydenta Andrzeja Dudę na ustawie o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.  

Spis treści:

Wakacje od ZUS - Nowe przepisy dla przedsiębiorców

Wakacje składkowe to całkiem nowe zwolnienie od obligatoryjnych składek na ubezpieczenie społeczne. Przysługiwać będzie ono na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Należy podkreślić jednak, że z omawianych dziś “wakacji od ZUS” płatnik będzie mógł skorzystać jedynie raz w roku przez jeden miesiąc kalendarzowy.

Wakacje składkowe w 2024 roku - co się zmieniło po nowelizacji?

Ustawa z dnia 9 maja 2024 roku wprowadza zmiany do 7 poniższych ustaw:

  • ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – wprowadzono zmiany, które umożliwiają skorzystanie ze zwolnienia z obligatoryjnych składek na ubezpieczenie społeczne płatnikom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą. Zwolnienie z obowiązkowych składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe ma nastąpić na wniosek płatnika.
  • ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – dodano zmiany, mówiące o tym, że odwołania od decyzji ZUS o zwolnieniu z opłacania składek będą zadaniem sądów rejonowych.
  • ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – wprowadzono przepisy mówiące o zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych kwoty składek, z jakich płatnik został zwolniony na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawie o promocji zdrowia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o Funduszu Solidarnościowym.
  • ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – wprowadzono przepisy mówiące o zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych kwoty składek, z jakich płatnik został zwolniony na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawie o promocji zdrowia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o Funduszu Solidarnościowym
  • ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – wprowadzono przepisy, które umożliwiają wyłączenie osób, które korzystają ze zwolnienia – o których mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. –  z opłacania własnych składek na Fundusz Pracy za dany miesiąc, w którym płatnikowi składek przysługuje zwolnienie. Kolejną wprowadzoną zmianą jest dodanie przepisu, który mówi, że okres korzystania ze zwolnienia zaliczany będzie na poczet 365 dni (w okresie 18 miesięcy, które bezpośrednio poprzedzały dzień zarejestrowania we właściwym urzędzie pracy), które są warunkiem uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
  • ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej.
  • ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym – wprowadzono zmiany, które wyłączają osoby, które zdecydują się na korzystanie z wakacji składkowych z opłacania własnych składek  na Fundusz Solidarnościowy w miesiącu, za który przysługuje zwolnienie.

Jak długo można skorzystać z wakacji od ZUS?

Należy tutaj podkreślić, że zwolnienie z opłacania obowiązkowych składek będzie przysługiwało jedynie za jeden miesiąc kalendarzowy w danym roku. We wniosku o wakacje składkowe płatnik zobowiązany jest wskazać miesiąc, w którym chce zostać zwolniony z opłacania składek.

wakacje od zus

Z czego będą refundowane składki ZUS?

Ustawa zakłada, że niewpłacone składki będą refundowane przez budżet państwa. Odbywać będzie się to w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Szacuje się, że budżet państwa na ten cel wyda 1,64 mld zł. Należy zauważyć, że omawiane dziś “wakacje od ZUS” będą stanowiły pomoc publiczną de minimis, która udzielana będzie w zakresie i na zasadach zawartych w obowiązujących przepisach Unii Europejskiej w tym właśnie zakresie. 

Wakacje składkowe – Jakich składek dotyczą?

Omawiane dziś “wakacje od ZUS” dotyczą obligatoryjnych składek na ubezpieczenie społeczne. Mowa tutaj o:

  • ubezpieczeniu emerytalnym,
  • ubezpieczeniu rentowym,
  • ubezpieczeniu wypadkowym,
  • dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym.

Płatnicy składek korzystający ze zwolnienia, w miesiącu, za który przysługuje zwolnienie, są wyłączeni z opłacania własnych składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Kto będzie mógł skorzystać z wakacji składkowych?

Pamiętajmy, że płatnik składek ze zwolnienia z obligatoryjnych składek na ubezpieczenie społeczne na okres jednego miesiąca kalendarzowego może skorzystać na własny wniosek, w którym wskaże miesiąc, którego zwolnienie ma dotyczyć. Aby móc skorzystać z “wakacji składkowych”, płatnik musi spełniać określone warunki:

  • w miesiącu kalendarzowym, który poprzedza miesiąc złożenia wniosku, płatnik składek do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego lub dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego miał zgłoszonych nie więcej niż 10 ubezpieczonych (należy pamiętać, że do tej liczby zaliczany jest również przedsiębiorca),
  • w ostatnich 2 latach kalendarzowych, które poprzedzają rok złożenia wniosku, płatnik składek nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w minimum jednym roku z ostatnich dwóch lat, które poprzedzały złożenie wniosku, płatnik składek osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który nie przekroczył równowartości (w złotówkach) 2 milionów euro,
  • jako osoba ubezpieczona, w roku poprzedzającym złożenie wniosku oraz od początku roku kalendarzowego, w którym wniosek został złożony, płatnik nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz swoich byłych pracodawców,
  • w miesiącu, który poprzedzał złożenie wniosku płatnik składek jako osoba ubezpieczona, podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Należy podkreślić, że omawiane przepisy dotyczące obligatoryjnym ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i wypadkowym będą miały zastosowanie również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Ulga ulgą, ale ubezpieczenie musisz zapłacić

Warto zauważyć, że osoby korzystające ze zwolnienia ze składek ZUS nadal będą osobami podlegającymi ubezpieczeniu. Osoby te nie tracą prawa do korzystania ze świadczeń wynikających z ubezpieczeń społecznych.

wakacje od zus

Kto może złożyć wniosek o wakacje od ZUS?

Należy podkreślić, że skorzystać z wakacji od ZUS będą mogli jedynie przedsiębiorcy, którzy złożą wniosek do ZUS. Wniosek ten należy złożyć w miesiącu poprzedzającym zwolnienie ze składek. Ze zwolnienia będą mogli skorzystać jedynie przedsiębiorcy objęci ubezpieczeniem społecznym, którzy spełniać będą ściśle określone kryteria m.in. takie jak zatrudnianie maksymalnie 10 osób wraz z przedsiębiorcą oraz nieprzekroczenie w ciągu ostatnich dwóch lat przychodu w wysokości 2 mln euro. 

Należy również zauważyć, że ustawa przewiduje, że w czasie korzystania ze zwolnienia z  opłacania obligatoryjnych składek na ubezpieczenie społeczne, budżet państwa opłacał będzie najniższy miesięczny obowiązujący wymiar składek. Najniższy wymiar składek będzie opłacany w każdym przypadku, nawet gdy przedsiębiorca co miesiąc decyduje się na płacenie wyższych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

W jaki sposób będzie można skorzystać z ,,wakacji od ZUS’’?

Aby złożyć wniosek o “wakacje od ZUS”, należy skorzystać z elektronicznego formularza, który dostępny jest na stronie internetowej ZUS. Jeszcze raz podkreślić należy, że ze zwolnienia skorzystać można jeden raz w roku na okres jednego miesiąca kalendarzowego. 

Aby skorzystać z wakacji składkowych, ubezpieczony przedsiębiorca zobligowany jest złożyć wniosek w miesiącu poprzedzającym wybrany miesiąc, w którym chce skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku co, oznacza, że w roku obecnym z nowego przywileju skorzystać będzie można jedynie w grudniu. Aby tego dokonać, wniosek o wakacje składkowe należy złożyć już w listopadzie. 

Czy projekt ustawy przewiduję sytuację zawieszenia działalności?

Co ważne, osoby korzystające z wakacji składkowych nie będą musiały zawieszać działalności. W praktyce oznacza to, że podczas korzystania ze zwolnienia, przedsiębiorca nadal będzie mógł aktywnie prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą, wystawiać faktury, czy uzyskiwać z niej przychody.

Niższy podatek na jeden miesiąc - to stało się faktem!

Podsumowując, zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne można wykorzystać na wybrany przez siebie miesiąc, a przedsiębiorca nie będzie, musiał zawieszać działalności gospodarczej. Korzystanie z wakacji składkowych nie ma wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego, a jednocześnie umożliwia na obniżenie kwoty opodatkowania w jednym miesiącu.

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi “wakacji od ZUS” musi złożyć wniosek do ZUS oraz spełniać określone kryteria. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 4 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Dariusz Suchorowski
Dariusz Suchorowski

Trener

Od początku pracy zawodowej związany z ubezpieczeniami społecznymi, realizując zadania kolejno jako inspektor i inspektor kontroli ZUS. Następnie zarządzał i nadzorował kontrolę płatników składek na obszarze województwa świętokrzyskiego. Wiedza i doświadczenie nabyte podczas 20 letniej pracy na dotychczasowych stanowiskach, pozwoliło objąć na kolejne 15 lat stanowisko zastępcy dyrektora ds. dochodów Oddziału ZUS w Kielcach. Posiadana wiedza i umiejętność jej przekazywania były podstawą stania się trenerem, szkolącym kadrę inspektorów kontroli ZUS w całej Polsce. Równolegle przez wiele lat prowadził i nadal prowadzi zajęcia w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce.