Czy zwolnienie lekarskie przedłuża okres wypowiedzenia umowy o pracę pracownika?
- 29 lipca 2024
Zwolnienie lekarskie to jedno z podstawowych praw pracowników świadczących stosunek pracy. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą skorzystać z L4 podczas choroby – to czas wolny od pracy, który powinien być przeznaczony na odpoczynek i regenerację organizmu. Jednak, czy zwolnienie lekarskie wykorzystywane jest tylko i wyłącznie w takich sytuacjach? Co zrobić, gdy podczas wypowiedzenia pracownik dostarczy L4? Czy zwolnienie lekarskie wydłuża okres wypowiedzenia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Spis treści:
- Rodzaje wypowiedzeń umów o pracę
- Czy można zwolnić pracownika podczas zwolnienia lekarskiego, tzw. L4?
- Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę podczas zwolnienia lekarskiego, tzw. L4?
- Czy L4 przedłuża okres wypowiedzenia umowy o pracę?
- Płatność świadczeń po zakończeniu wypowiedzenia i konieczności kontynuacji zwolnienia lekarskiego
- Kontrola zwolnienia lekarskiego podczas okresu wypowiedzenia
Rodzaje wypowiedzeń umów o pracę
Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy przewidują kilka możliwości zakończenia umowy o pracę. Są to:
- rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
- rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron,
- rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
- rozwiązanie umowy o pracę wraz z upływem czasu, na który umowa została zawarta.
Zakończenie okresu wypowiedzenia - terminy
Opisane powyżej sposoby rozwiązywania umowy o pracę niosą za sobą różne konsekwencje dotyczące zarówno pracodawcy, jak i pracownika.
Należy wiedzieć również, że czas trwania okresu wypowiedzenia zależny jest od długości stażu pracy u danego pracodawcy. Możliwa długość okresu wypowiedzenia to:
- dwa tygodnie – w przypadku zatrudnienia na okres krótszy niż sześć miesięcy,
- miesiąc – w przypadku zatrudnienia trwającego minimum sześć miesięcy, nie dłużej jednak niż trzy lata,
- trzy miesiące – w przypadku zatrudnienia na okres przekraczający trzy lata.
W przypadku umowy zawartej na okres próbny wypowiedzenie wynosić może odpowiednio trzy dni robocze – w przypadku umowy, która trwała mniej niż dwa tygodnie, tydzień – w przypadku umowy zawartej na czas minimum dwóch tygodni, jednak nie dłuższy niż trzy miesiące oraz dwa tygodnie – dla umów zawartych na okres trzech miesięcy.
Należy pamiętać, że okres wypowiedzenia o pracę wynoszący tydzień, miesiąc lub ich wielokrotność kończy się w sobotę, lub w ostatnim dniu miesiąca.
Czy można zwolnić pracownika podczas zwolnienia lekarskiego, tzw. L4?
Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy gwarantują bezpieczeństwo osobom przebywającym na zwolnieniu lekarskim. Należy podkreślić, że osoba przebywająca na L4 nie może zostać zwolniona, gdyż jest to czas szczególnej ochrony. Artykuł 41 Kodeksu pracy jasno mówi o tym, że co do zasady nie wolno zwolnić pracownika, który jest nieobecny w miejscu pracy. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki.
Czy można złożyć wypowiedzenie, zakończyć stosunek pracy podczas choroby pracownika?
Art. 53 Kodeksu pracy przewiduje sytuację, w których możliwe jest zwolnienie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Jest to możliwe w sytuacji, w której niezdolność do pracy, która wynika z choroby, trwa dłużej niż:
- 3 miesiące – jeżeli osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim została zatrudniona na okres krótszy niż sześć miesięcy.
- łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia oraz zasiłku z tytułu niezdolności do pracy, a także pobierania świadczenia rehabilitacyjnego (przez pierwsze trzy miesiące) – jeżeli osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim została zatrudniona na okres minimum sześciu miesięcy lub niezdolność do pracy spowodowana została chorobą zawodową, lub wypadkiem w pracy.
Rozwiązanie umowy o pracę jest również możliwe w przypadku usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innego powodu niż wymienione powyżej, jeżeli nieobecność ta trwa ponad miesiąc.
Przepisy Kodeksu pracy jasno określają również, kiedy zwolnienie pracownika jest niemożliwe. Pracodawca nie może dokonać zwolnienia pracownika w określonych okolicznościach takich jak:
- konieczność sprawowania opieki nad dzieckiem, kiedy pracownik przebywa na zasiłku opiekuńczym,
- konieczność przebywania w izolacji z powodu choroby zakaźnej – w okresie pobierania wynagrodzenia z tego tytułu i zasiłku chorobowego.
Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę podczas zwolnienia lekarskiego, tzw. L4?
Warto tutaj przypomnieć, że przepisy Kodeksu pracy określają nie tylko obowiązki pracodawcy, ale i pracowników. Osoba, która decyduje się na złożenie wypowiedzenia i rozwiązanie stosunku pracy, powinna przekazać dokument w sposób, który umożliwi pracodawcy zapoznanie się zaistniałą sytuacją. Wypowiedzenie powinno zostać złożone na piśmie, co określa art. 30 Kodeksu pracy. Aby wypowiedzenie zostało sporządzone prawidłowo, należy jego treść sporządzić w formie pisemnej, a następnie pracownik powinien odręcznie podpisać dokument.
Osoba zatrudniona, która przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby nie, jest w stanie osobiście złożyć wypowiedzenia w siedzibie pracodawcy. Można dokonać tego jednak poprzez wysłanie e-maila lub tradycyjnego listu. Wysyłając list w tradycyjny sposób, należy zadbać o to, aby odbiorca potwierdził otrzymanie przesyłki. Decydując się na korespondencję mailową, należy pamiętać o konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.
Czy L4 przedłuża okres wypowiedzenia umowy o pracę?
Wielu pracowników otrzymując wypowiedzenie umowy o pracę, decyduje się skorzystać z możliwości przebywania na zwolnieniu lekarskim. Należy zauważyć, że nie zawsze praktyki te są uczciwe i zgodne z prawdą. Warto podkreślić, że L4 w żaden sposób nie wpływa na długość wypowiedzenie. Zwolnienie lekarskie nie wydłuża okresu wypowiedzenia oraz nie może go anulować. Co więcej, kontynuacja zwolnienia lekarskiego również nie wydłuża okresu wypowiedzenia.
Co w przypadku, gdy pracownik ma niewykorzystany urlop, a przebywa na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia? Art. 167(1) Kodeksu pracy mówi o tym, że pracownik w okresie wypowiedzenia, zobowiązany jest wykorzystać przysługujący mu urlop. Należy pamiętać jednak, że wymiar urlopu wypoczynkowego (pomijając urlop zaległy) nie może przekraczać limitu wynikającego z art. 155(1). Pracodawca zobligowany jest do obliczenia proporcjonalnego wymiaru urlopu do okresu zatrudnienia.
W przypadku, w którym pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu, osoba ta otrzyma ekwiwalent za niewykorzystany urlop. W sytuacji, gdy pracownik podczas urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia zachoruje, to urlop zostaje przerwany. Osoba zatrudniona w tej sytuacji otrzyma wynagrodzenie chorobowe, a za niewykorzystany urlop pracodawca zobligowany będzie wypłacić jej ekwiwalent za urlop.
Płatność świadczeń po zakończeniu wypowiedzenia i konieczności kontynuacji zwolnienia lekarskiego
Pracownik, który otrzymał lub złożył wypowiedzenie nadal, podlega ubezpieczeniu chorobowemu, co daje mu prawo do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego, aż do dnia zakończenia stosunku pracy, który wynika z okresu wypowiedzenia. Należy jeszcze raz podkreślić, że L4 nie wydłuża okresu wypowiedzenia.
Pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Wynagrodzenie to wypłaca pracodawca do 33. dnia choroby a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego (art.92). Jeżeli niezdolność do pracy jest dłuższa, osoba zatrudniona ma prawo do zasiłku chorobowego.
Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia, a zasiłek chorobowy
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w chwili ustania stosunku pracy, nadal ma prawo do zasiłku chorobowego. Wypłata świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest możliwa, gdy niezdolność do pracy spowodowana chorobą trwała minimum 30 dni i powstała:
- w ciągu 14 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego,
- w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu do ubezpieczenia chorobowego w przypadku choroby zakaźnej określonej kodem literowym E.
Należy zauważyć, że w ciągu 30 dni trwania choroby nie może wystąpić ani jeden dzień przerwy. ZUS zasiłek chorobowy wypłaca jedynie przez okres 91 dni.
Kontrola zwolnienia lekarskiego podczas okresu wypowiedzenia
Zdarza się, że pracownik, który otrzyma wypowiedzenie pomimo zdolności do pracy, dostarcza zwolnienie lekarskie. Jedną z przyczyn takiego postępowania jest niechęć do przekazywania obowiązków nowym pracownikom lub brak urlopu do wykorzystania. Jeżeli pracodawca podejrzewa, że działanie pracownika jest niezgodne z prawem to za pomocą odpowiednich narzędzi, może dokonać kontroli.
Pracodawca, jak i Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeprowadzić kontrolę zwolnień lekarskich. Kontrola ta może wykazać, że pracownik rzeczywiście jest niezdolny do pracy, a zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane zgodnie z prawem. Kolejnym rozwiązaniem jest możliwość udowodnienia tego, iż pracownik nieprawidłowo wykorzystuje L4 i pozostaje on zdolny do pracy, np. wykonuje remont mieszkania lub podjął już inną pracę zarobkową.
Pracownik, który decyduje się na nieuczciwe praktyki, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za swoje czyny.
Podsumowanie - zwolnienie lekarskie na wypowiedzeniu
Podsumowując, podczas okresu wypowiedzenia pracownik ma prawo do zwolnienia lekarskiego. Należy pamiętać jednak, że zwolnienie lekarskie pracownika nie wydłuża okresu wypowiedzenie, ani go nie anuluje.