Uchwalenie statutu szkoły i wprowadzanie zmian w 2024 roku

Uchwalenie statutu szkoły i wprowadzanie zmian w 2024 roku

Statut szkoły to jeden z podstawowych dokumentów, który reguluje funkcjonowanie placówki. Prawo oświatowe określa zasady nadawania statutu oraz wprowadzania zmian. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Spis treści:

Czym jest statut szkoły i co zawiera?

Według definicji statut szkoły to oficjalny dokument stanowiący podstawę organizacyjno-prawną działania placówki edukacyjnej (szkoły lub przedszkola). W statucie szkoły zawarte są zapisy mówiące o misji placówki, zasadach organizacyjnych, programie nauczania czy obowiązkach uczniów. To pewien rodzaj regulaminu, który dokładnie określa sposób funkcjonowania szkoły lub przedszkola. Dokument ten tworzony jest na bazie aktualnie obowiązujących przepisów prawa oświatowego. Art. 98 Prawa oświatowego reguluje, jakie elementy powinien zawierać ten dokument. 

Statut szkoły zawiera m.in. elementy takie jak:

  • Zadania i cele placówki edukacyjnej,
  • Struktura organizacyjna prowadzenia szkoły i zajęć dydaktycznych,
  • Program nauczania,
  • Zasady rekrutacji,
  • Prawa i obowiązki uczniów,
  • Prawa i obowiązki nauczycieli,
  • Procedury zarządzania,
  • Dokładne dane placówki edukacyjnej,
  • Organy szkoły i ich kompetencje,
  • Szczegółowe warunki oceniania (wewnątrzszkolny system oceniania),
  • Rodzaje kar i nagród oraz warunki ich stosowania.

Statut szkoły określa również, jak powinna przebiegać współpraca z rodzicami.

Uchwalenie statutu szkoły

Jaka jest podstawa prawna dotycząca aktualizacji statutu szkoły?

Regulacje dotyczące statutu szkoły dokładnie określa Prawo oświatowe. Jedną z przyczyn konieczności dokonania zmian w statucie placówki edukacyjnej może być m.in.:

  • zmiana przepisów,
  • konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań związanych z funkcjonowaniem szkoły i jej społeczności,
  • zalecenie organów kontrolnych.

Niezależnie od wprowadzanych w danym roku uchwał i zmian w prawie, podstawą dotyczącą aktualizacji statutu szkoły jest art. 72 par. 1 Prawa oświatowego. Artykuł ten mówi o tym, że rada pedagogiczna zobowiązana jest przygotować projekt statutu szkoły lub placówki (lub jego zmian), a następnie rada pedagogiczna zobligowana jest do zaprezentowania dokumentu gotowego do uchwalenia radzie szkoły lub placówki. 

Art. 80 Prawa oświatowego określa, że rada szkoły lub placówki posiada kompetencje do uchwalenia tego dokumentu. Należy pamiętać, że w sytuacji, w której nie ma możliwości powołania rady szkoły, zadania rady przejmuje rada pedagogiczna. 

Kto może wystąpić z wnioskiem o aktualizację statutu szkoły?

Z wnioskiem o aktualizację statutu szkoły wystąpić może:

  • Dyrektor szkoły – o aktualizację dokumentu może wystąpić jako przewodniczący rady pedagogicznej.
  • Organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
  • Organ szkoły – np. rada szkoły, rada rodziców.

Wniosek o aktualizację statutu placówki powinien zawierać datę, podstawę prawną, opis wprowadzanych zmian wraz z ich uzasadnieniem, a także dokładną nazwę i podpis wnioskującego. Wniosek ten skierowany powinien być do rady pedagogicznej.

Uchwalenie statutu szkoły

Jak dokonać zmian w statucie szkoły?

Należy podkreślić, że procedura wprowadzania zmian jest identyczna, jak procedura tworzenia nowego statutu szkoły. 

Aby dokonać zmian w sposób prawidłowy, należy:

  1. Skierować do rady pedagogicznej wniosek o dokonanie zmian w statucie szkoły. Wniosek ten skierować może dyrektor, rada szkoły, rada rodziców lub organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
  2. Rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu szkoły – Po otrzymaniu wniosku rada pedagogiczna zobowiązana jest przygotować projekt zmian statutu placówki edukacyjnej.
  3. Przygotowując zebranie rady pedagogicznej, przewodniczący rady uwzględnia w porządku zebrania punkt dotyczący wprowadzenia zmian w statucie szkoły.
  4. Podczas zebrania, rada pedagogiczna podejmuje uchwałę w sprawie wystąpienia do rady szkoły z wnioskiem o wprowadzenie zmian w statucie. W ustawie określa się treść wprowadzonych zmian.
  5. Kolejnym etapem jest wprowadzenie wniosku rady pedagogicznej w sprawie zmian w statucie szkoły do porządku obrad rady szkoły.
  6. Podczas zebrania rady szkoły podejmuje się uchwałę, która umożliwia wprowadzenie zmian w statucie. Treść uchwały powinna zawierać treść wprowadzanych w statucie szkoły zmian. Rada szkoły powierza dyrektorowi szkoły dokonanie zmian. Należy pamiętać, że tam, gdzie rada szkoły nie została powołana, zadania tej rady pełni rada pedagogiczna.
  7. Dyrektor wprowadza opisane zmiany do statutu oraz udostępnia go.

Nowelizacji statutu szkoły lub przedszkola dokonać można poprzez dodanie nowych przepisów, aktualizację (zastąpienie obecnych przepisów zmienioną treścią) lub uchylenie nieobowiązujących już przepisów.

Kto jest odpowiedzialny za projekt zmian statutu?

Projekt zmian statutu szkoły lub przedszkola zobowiązana jest przygotować rada pedagogiczna. Odpowiedzialność tą określa art. 72 Prawa oświatowego.

Czy istnieje aneks zmieniający do statutu szkoły?

Należy pamiętać, że do statutu szkoły nie można wprowadzać aneksów. Nowelizacja statutu szkoły polega na:

  • uchyleniu nieobowiązujących już przepisów,
  • zastąpieniu treści przepisów innymi sformułowaniami,
  • dodaniem nowych przepisów.

Uchwalenie statutu szkoły

Uchwalenie zmian – kto jest odpowiedzialny i jak przebiega proces

Jak już wspomniano, po przygotowaniu projektu w sprawie zmian w statucie szkoły podstawowej lub średniej przez radę pedagogiczną, nowelizacją statutu szkoły zajmuje się rada szkoły. Rada ta może przyjąć projekt statutu na drodze uchwały lub może odrzucić otrzymany projekt i zwrócić go radzie pedagogicznej do poprawek. 

Aby wprowadzić zmiany do statutu szkoły, niezbędne jest dokonanie tego w formie uchwały rady szkoły zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

  1. Na wniosek rady pedagogicznej, rada szkoły do porządku obrad wprowadza wniosek o zmianę statutu.
  2.  Rada szkoły podejmuje uchwałę o wprowadzeniu zmian. W treści uchwały zawarta jest również treść wprowadzanych zmian.

Jak przekazać uchwalony statut szkoły? Kto jest odpowiedzialny za uchwalenie nowego dokumentu?

Uchwalony statut szkoły dyrekcja przekazuje organom prowadzącym. Należy wiedzieć, że organ ten nie posiada uprawnień zatwierdzających ten dokument. Jednak powinien mieć on wgląd w aktualnie obowiązujące dokumenty placówki. Dyrektor szkoły przesyła zaktualizowany statut szkoły do kuratorium oświaty. Jeżeli dokument ten został opracowany niezgodnie z prawem, kurator oświaty w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania może przekazać decyzję o jego uchyleniu w całości lub w części. W takim przypadku szkoła (za pośrednictwem kuratorium oświaty) ma prawo odwołać się do Ministra Edukacji Narodowej w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. 

Jeżeli kuratorium oświaty w ciągu 30 dni nie wyda żadnej decyzji, uznaje się, że statut szkoły został sporządzony zgodnie z aktualnymi przepisami. 

W przypadku wprowadzenia licznych zmian do statutu szkoły i dokonywania ich wielokrotnie można opracować i uchwalić nowy statut.

Justyna Świder
Justyna Świder

Trener

Radca prawny wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach. Specjalista z zakresu prawa cywilnego, w tym oświatowego i samorządowego oraz administracyjnego. Biegle porusza się w prawie pracy. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji, a także Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wieloletni pracownik samorządowy w sektorze publicznym oraz autorka komentarzy eksperckich z zakresu prawa cywilnego, oświatowego, administracyjnego, samorządowego oraz prawa pracy. Doświadczony szkoleniowiec i praktyk.