Płaca minimalna w 2023 r.

Czy płaca minimalna 2023 r. netto wzrośnie dwukrotnie?

13 września 2022 r. podczas konferencji prasowej, Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, potwierdzili, że w 2023 r. czeka nas podwójny wzrost płacy minimalnej. Jak po kolejnych, proponowanych zmianach przedstawia się minimalne wynagrodzenie, które zacznie obowiązywać od nowego roku? Ile będzie wynosić płaca minimalna 2023 na rękę? Przeczytaj poniższy artykuł.

Co to jest płaca minimalna?

Płaca minimalna to ustawowa minimalna wysokość wynagrodzenia za pracę w pełnym wymiarze godzin na umowie ze stosunkiem pracy. Pracodawca nie ma prawa wypłacić pracownikowi mniej, niż wynosi aktualna obowiązująca minimalna pensja. Dla porównania w 2021 r. wynosiła 2800 zł, natomiast w 2022 r. wzrosła do kwoty 3 010 zł.

płaca minimalna 2023 ile na rękę

Pierwotna propozycja podwyżki płacy minimalnej w 2023

Kwoty wskazane w rozporządzeniu Rady Ministrów są wyższe niż początkowe propozycje. Wcześniejsze propozycje przewidywały – po dwóch podwyżkach – wzrost płacy minimalnej do 3250 zł, czyli o 440 zł więcej w stosunku do bieżącego roku. Podobnie jest w przypadku minimalnej stawki godzinowej, która ostatecznie w 2023 r. miała wynieść 22,50 zł.

Rozporządzenie o płacy minimalnej 2023

13 września 2022 r. Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. W przyszłym roku czekają nas aż dwie podwyżki – pierwsza będzie miała miejsce już w styczniu, natomiast kolejna została przewidziana na początek lipca. O przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, zgodnie z którymi, jeśli w ustawie budżetowej prognozowany wskaźnik inflacji przekracza 5% to w roku następującym ustala się dwa terminy zmiany wysokości płacy minimalnej.

Jaka będzie płaca minimalna w 2023 roku?

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, płaca minimalna brutto będzie wynosiła:

Płaca minimalna 2023 godzinowa dla umów cywilnoprawnych

Jaka płaca minimalna w 2023 roku „na rękę”? Minimalna kwota netto w 2023 i wysokość odprowadzanych składek

Okazuje się, że 2023 rok nie będzie dobry rokiem dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników i wypłacają im minimalne wynagrodzenie, ponieważ czekają ich aż dwie podwyżki odprowadzanych składek do ZUS. Dotychczas koszt, jaki ponosili pracodawcy zatrudniający pracowników na umowie o pracę wynosił 535 zł. Po planowanych zmianach docelowa kwota odprowadzanych składek wyniesie dokładnie 744,57 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że pracownicy otrzymają wyższe wynagrodzenie, jednak jeszcze większe koszty poniosą przedsiębiorcy co z kolei może odbić się na cenach świadczonych usług. Przedsiębiorcy mogą także postawić na bardziej rygorystyczne kroki, jakimi będą zwolnienia pracowników i znaczne pomniejszenie zespołów pracowników. Zgonie z najnowszym rozporządzeniem:

jaka płaca minimalna w 2023 roku

Na co wpływa zmiana kwoty minimalnego wynagrodzenia?

Wzrost płacy minimalnej od stycznia 2023 spowoduje również wzrost innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy, które są liczone na podstawie. W przyszłym roku wzrośnie m.in.:

Zmiany dotyczące wzrostu płacy minimalnej zbliżają się do nas wielkimi krokami. Co sądzicie o najnowszym rozporządzeniu? Czy Wy jako pracodawcy będziecie musieli podjąć rygorystyczne kroki związane  zatrudnianiem lub podwyżką cen usług?

Jeśli chcesz nauczyć się praktycznego naliczania wynagrodzeń koniecznie sprawdź nasze szkolenie online: Praktyczne naliczanie wynagrodzeń po zmianach w 2022 i 2023 roku.

Zapisz się do naszego newslettera

Wypełnij nasz newsletter aby być na bieżąco z nowościami w zakresie prawa.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.