Poznaj zasady kwarantanny oraz izolacji

Poznaj zasady kwarantanny oraz izolacji

W Polsce już mamy do czynienia z nową falą zakażeń koronawirusem a nowa odmiana „omikron” przejęła już większość przypadków wśród osób zakażonych SARS-CoV-2. W przypadku zakażenia lub kontaktu z osobom zakażoną każdy z nas zobligowany jest do odbycia nałożonej na nas kwarantanny lub izolacji.

W naszym artykule opisujemy czym różnią się te dwa terminy oraz jakie są zasady ich odbywania.

Spis treści:

Kwarantanna -wszystko co musisz o niej wiedzieć

Kwarantanna przewidziana jest dla osób zdrowych, które z powodu ryzyka zakażenia innych, zmuszone są do odizolowania się.

Szczegółowo kwarantanna dotyczy osób:

  • przyjeżdzających spoza granic Polski;
  • mieszkających z osobą izolowaną lub mających kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, jeśli od kontaktu minęło 7 dni;
  • skierowanych na test przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej aż do uzyskania ujemnego wyniku na obecność SARS-CoV-2.

Dzisiejsze przepisy uwzględniają 7 dniowy czas trwania kwarantanny, ale w przypadku zakażenia współdomownika, czas ten może się wydłużyć. 7 dniowy czas kwarantanny liczony jest od dnia wystawienia skierowania przez lekarza, do otrzymania ujemnego wyniku. W przypadku zakażenia współdomownika, każda osoba objęta jest kwarantanną już od momentu otrzymania przez niego dodatniego wyniku testu. Długość kwarantanny wydłuża się w sytuacji, gdy wracamy z państw członkowskich Unii Europejskiej i wynosi wtedy 10 dni. Najdłuższy okres 14 dni kwarantanny dotyczy powrotu osób z spoza UE, strefy Schengen oraz Turcji. Przepisy dotyczące kwarantanny uwzględniają, także osoby które zwolnione są z jej odbywania. Są to m.in.: osoby w pełni zaszczepione na COVID-19 czy ozdrowieńcy.

Podczas kwarantanny zobowiązani jesteśmy do nie opuszczania miejsca zamieszkania, mamy obowiązek ściągnięcia aplikacji „Kwarantanna domowa” a przy braku aplikacji, informowania służb zajmujących się kontrolą osób przebywających na kwarantannie. O tym, czy zostaliśmy objęci kwarantanną informuje nas organ inspekcji sanitarnej, jak i również w łatwy sposób możemy sprawdzić to w systemie EWP.

Izolacja i jej zasady

Izolacja zwana izolacją domową to odosobnienie osoby, która otrzymała informację o zakażeniu koronawirusem. Izolację rozpoczynamy, w sytuacji otrzymania pozytywnego wyniku testu a informacja zawarta jest na Internetowy Koncie Pacjenta. Każda osoba objęta izolacją odbywa ją w swoim mieszkaniu lub jeśli takiej możliwości nie ma, sanepid skieruje ją do odpowiedniego ośrodka. Izolacja w odróżnieniu od kwarantanny trwa 10 dni. Ministerstwo Zdrowia w ostatnim czasie skróciło okres izolacji wyłącznie dla osób wykonujących zawód medyczny lub pracujących w służbach mundurowych. W takich przypadkach okres izolacji trwa 7 dni i liczony jest od dnia otrzymania pierwszego dodatniego testu lub 5 dni, jeżeli w piątej dobie wynik jest negatywny.

Nieprzestrzeganie kwarantanny oraz izolacji – wymiar kary

Obowiązek kontrolowania osób przebywających na kwarantannie lub izolacji spoczywa na organach Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz służb mundurowych. Kara przewidziana za złamanie zasad wynosi nawet do 30 tys. zł. a jej wysokość zależna jest od indywidualnej decyzji sądu. Jak widzimy kara jest bardzo wysoka, dlatego przestrzegajmy zasad, chrońmy siebie i innych.

Ewa Bielecka
Ewa Bielecka

Trener

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Prawa i Administracji  - kierunek: Administracja oraz  Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na Wydziale Prawa i Administracji kierunek: Prawo. Długoletni pracownik działu Prawnego w  Państwowej  Inspekcji Pracy Oddział w Koszalinie, wykładowca prawa pracy i ubezpieczeń społecznych  –  na Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej Filia w Koszalinie, wykładowca prawa pracy na studiach podyplomowych –  na Politechnice Koszalińskiej,  wykładowca prawa pracy na studiach podyplomowych  -  w Europejskim Centrum Edukacyjnym w Koszalinie. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą, zajmuje się szkoleniami i doradztwem z zakresu prawa pracy. Ekspert z zakresu prawa pracy, specjalista ds. doradztwa kadrowego i regulaminów pracy, doświadczony trener. Wieloletni pracownik Państwowej Inspekcji Pracy.