B2B vs umowa o pracę – co się bardziej opłaca?

B2B vs umowa o pracę – co się bardziej opłaca?

Jak wiemy w Polskim prawie istnieje kilka form zatrudnia, z których możemy korzystać. Jedną z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych form pracy jest umowa o pracę, dająca o wiele większe przywileje niż chociażby umowa zlecenie. Jednakże coraz częściej możemy usłyszeć o przejściu pracownika z umowy o pracę na umowę B2B. Skoro coraz częściej słyszymy o takiej zmianie formy zatrudnienia pojawia się pytanie – czy umowa B2B bardziej się opłaca? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który przybliży państwu różnice pomiędzy zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę a zatrudnieniem w oparciu o umowę B2B oraz da szerszy podgląd na warunki dotyczące obydwu umów.

  1. Czym różni się umowa B2B od umowy o pracę?
  2. Przejście z umowy UoP na B2B u tego samego pracodawcy
  3. Przejście z UoP na B2B u nowego pracodawcy
  4. Co się bardziej opłaca B2B czy umowa o pracę?

Czym różni się umowa B2B od umowy o pracę?

Umowa o pracę

Umowa o pracę od dawna uważana jest za jedną ze stabilniejszych form zatrudnienia – odgórnie mamy ustaloną kwotę, przysługującą nam za wykonanie określonej pracy, która co miesiąc jest przekazywana na nasze konto. Jest to niewątpliwie duży atut tej formy zatrudnienia, ponieważ daje nam stały dochód, dzięki czemu nie musimy martwić się o nasze zarobki. Dodatkowo pracując na umowie o pracę możemy być spokojni o nasze prawa, ponieważ są one odgórnie chronione przez Kodeks Pracy. Dzięki temu, w razie jakichkolwiek problemów, możemy liczyć na wsparcie prawne oraz o roszczenia takie jak chociażby wypłata należnego nam odszkodowania. Wybierając formę zatrudnienia musimy pamiętać o tym, że pracując na umowie o pracę jesteśmy jedyną grupą posiadającą coroczny płatny urlop. Niestety pozostałe formy zatrudniania nie gwarantują nam płatnego urlopu, dlatego też sami musimy być za niego odpowiedzialni. Dużą – choć czasem niezauważalną zaletą umowy o pracę jest to, że wszelkie obliczenia i płatności składek ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy leżą po stornie pracodawcy. Czy w takim razie umowa o pracę posiada jakiekolwiek wady? Zdecydowanie możemy znaleźć kilka wad. Jedną z nich jest konieczność podporządkowania się pod wymogi pracodawcy dotyczące miejsca oraz czasu wykonywania pracy. Wszystkie nasze działania są również wykonywane pod jego nadzorem. Kolejną wadą może okazać się opodatkowanie dochodów każdego pracownika według zasad ogólnych zawartych w Kodeksie Pracy. Należy pamiętać, że im wyższe zarobki, tym więcej podatku musimy odprowadzić. b2b vs umowa o pracę

Umowa B2B

Umowa B2B – a właściwie umowa business to business, jest to współpraca zawarta pomiędzy dwoma firmami. Umowa B2B to umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy dwoma podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą. Niestety obecne przepisy nie mówią nam zbyt wiele o dokładnych warunkach, jakie powinny być zawierane w tej formie umowy. Dlatego też warto, aby osoba decydująca się przejść na umowę B2B zadbała o kwestie takie jak płatne dni wolne w roku. Największą zaletą przejścia z umowy o pracę na umowę B2B jest fakt, że wykonując tę samą pracę możemy zarobić o wiele więcej. Mamy możliwość wystawienia faktur kontrahentowi, a w działalności rozliczamy jedynie koszty faktycznie poniesione i związane z działalnością. Mamy także możliwość wyboru spośród 4 form opodatkowania. Dzięki temu możemy wybrać dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Tak naprawdę sami możemy zadecydować o wysokości odprowadzonego podatku i mieć wpływ na nasze finanse. Niewątpliwie dużą zaletą wyróżniającą umowę B2B wśród pozostałych umów jest to, że mamy wpływ na miejsce oraz czas wykonywanej pracy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrafią doskonale gospodarować swoim czasem, ale również dla tych, którzy nie lubią podporządkowywać się określonym wytycznym, czy wolą pracować z każdego dogodnego dla nich miejsca. Niestety, wybór formy B2B tak jak i wybór pozostałych umów, ma swoje plusy i minusy. Podejmując decyzję o przejściu z umowy o pracę na umowę B2B, musimy pamiętać o obowiązkach na nas ciążących. Są to m.in.:

  • Samodzielne rozliczanie podatków;
  • Samodzielne odprowadzanie składek ZUS;
  • Składanie dokumentów do Urzędu Skarbowego i ZUS;
  • Prowadzenie dokumentacji księgowej;

Oczywiście możemy skorzystać z pomocy biura księgowego, które zajmie się wszystkimi obowiązkami związanymi z umową B2B.

Przejście z umowy UoP na B2B u tego samego pracodawcy

Zacznijmy od tego, że każda pracująca osoba ma całkowite prawo przejść na samozatrudnienie. Jednak przed podjęciem decyzji o zmianie umowy o pracę na umowę B2B powinniśmy przeanalizować czy aby na pewno takie rozwiązanie było opłacalne. Jeśli zdecydujemy się na zmianę umowy u tego samego pracodawcy, pierwsze co powinniśmy zrobić to zakończyć stosunek pracy, a następnie założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Osoby przechodzące z UoP na umowę B2B u tego samego pracodawcy muszą pamiętać, że są na nie nałożone pewne ograniczenia. Takie osoby niestety nie mogą skorzystać z ulgi na start oraz małego ZUS-u, ponieważ jedynym warunkiem skorzystania z ww. przywilejów jest niewykonywanie usług na rzecz byłego pracodawcy, u którego przed rozpoczęciem działalności w bieżącym lub poprzednim roku osoba wykonywała czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności w ramach stosunku pracy. Uwaga! Należy pamiętać, że zasada ta nie dotyczy osób, które wcześniej świadczyły te same usługi, ale na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Musimy również pamiętać o tym, że osoba, która uzyskuje przychód z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w zakresie, w jakim w danym roku podatkowym wykonywała je ze stosunku pracy, nie ma niestety możliwości wybrania opodatkowania liniowego oraz ryczałtu. Z podatku liniowego nie może skorzystać w bieżącym roku podatkowym, a z ryczałtu w bieżącym oraz kolejnym roku podatkowym.

Przejście z UoP na B2B u nowego pracodawcy

Osoby podejmujące decyzje o przejściu z UoP na umowę B2B muszą pamiętać o tym, że bardziej opłacalne jest zawarcie umowy z nowym pracodawcą. Zawarta tak umowa pozwala na skorzystanie z opłacania składek ZUS na preferencyjnych zasadach oraz z Ulgi na start. Dodatkowym atutem jest to, że taka osoba ma pełne prawo co do wyboru formy opodatkowania swojej działalności. W takim przypadku przedsiębiorca może wybrać zarówno podatek liniowy, skalę podatkową, jak i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Co się bardziej opłaca B2B czy umowa o pracę?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pracownika. Jeśli zdecydujemy się przejść z UoP na umowę B2B u tego samego pracodawcy, może okazać się, że nasza pensja nie wzrośnie na tyle ile oczekiwaliśmy, a dołożymy sobie obowiązków związanych z samodzielnym prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli jednak zamierzamy podjąć pracę u nowego pracodawcy, powinniśmy dobrze przeanalizować wszystkie plusy i minusy i wyciągnąć wnioski, która umowa będzie dla nas korzystniejsza. Jesteśmy ciekawi, jakie jest Wasze zdanie na temat umowy B2B – skorzystalibyście z takiego rozwiązania, a może podjęliście już decyzję o zmianie umowy o pracę na umowę B2B? Podzielcie się z nami swoim doświadczeniem!

Daniel Pałyga
Daniel Pałyga

Trener

Były Inspektor Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Opolu. Wieloletni trener, wykładowca na uczelni wyższej, który przeprowadził ponad 2000 godzin szkoleń. Specjalista z zakresu prawa pracy, legalności zatrudnienia oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Od 1997 związany z szeroko pojętym zarządzaniem ludźmi. Posiada doświadczenie z zakresu stosowania i interpretacji dokonywanych przez organy państwowe oraz najlepszych praktyk stosowanych przez podmioty prywatne.